5 zalet posiadania ogrodu zimowego
Ogrody zimowe od wielu lat cieszą się rosnącą popularnością. Na ich budowę decydują się przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych oraz domów w zabudowie szeregowej, jednak możliwa jest także budowa ogrodu zimowego na tarasie, bądź dużym balkonie np. w bloku i w kamienicy. Podstawą każdego ogrodu zimowego jest odpowiednio wykonana zabudowa, która pozwala zapewnić roślinom odpowiednie warunki do bujnego wzrostu o każdej porze roku. Wyjaśniamy, jakie zalety mają ogrody zimowe.
Czym jest ogród zimowy?
Ogród zimowy, czyli oranżeria, to pomieszczenie będące przedłużeniem domu, w którym panują odpowiednie warunki do uprawy różnych roślin. Oranżerię możemy dobudować m.in. do wychodzącego na ogród salonu lub postawić na równie popularne rozwiązanie, jakim jest budowa ogrodu zimowego na tarasie lub balkonie. Cechą charakterystyczną wszystkich ogrodów zimowych jest przeszklona zabudowa, która umożliwia odstęp naturalnego światła do wnętrza pomieszczenia. Niezbędne jest także wykonanie wentylacji i ogrzewania, które umożliwią cieszenie się własną oazą zielni, nawet gdy temperatury spadają znacznie poniżej zera. W celu wykonania szklanej zabudowy stosuje się obecnie lekkie konstrukcje aluminiowe. Dzięki temu ogród np. na balkonie nie obciąża zanadto konstrukcji budynku.
5 zalet budowy ogrodu zimowego
Po pierwsze: możliwość przebywania w ogrodzie przez cały rok
Całoroczne ogrody zimowe pozwalają cieszyć się zielenią niezależnie od pogody i pory roku. Doskonale sprawdzają się nie tylko jako przedłużenie salonu, ale także dodatkowy pokój, który przeznaczony jest np. do przyjmowania gości, relaksu lub efektywnej pracy.
Po drugie: zwiększony metraż domu lub mieszkania
Dzięki budowie ogrodu zimowego każdy dom lub mieszkanie zyskają dodatkowe pomieszczenie, które wykorzystamy zgodnie z własnymi potrzebami. Oranżeria to nie tylko ozdoba naszego otoczenia, ale także jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym możemy się wyciszyć, zredukować stres oraz cieszyć się przebywaniem wśród roślin pochodzących z odległych zakątków świata.
Po trzecie: okazja do realizacji ogrodniczej pasji
Kochając naturę, warto zdecydować się na własny ogród zimowy, który posłuży nie tylko w celu eksponowania pięknych i zadbanych roślin. Ogród zimowy może być także „poligonem doświadczalnym”, dzięki któremu zajmiemy się własną uprawą roślin egzotycznych od nasiona.
Po czwarte: miejsce do hodowli egzotycznych zwierząt
Duży ogród zimowy pozwala nam wykorzystać przestrzeń zgodnie z własnymi potrzebami. Rozwiązanie to doceniają nie tylko np. właściciele kotów domowych, które nie wychodzą na zewnątrz, ale także miłośnicy egzotycznych ptaków lub gadów. Wysoka temperatura oraz otoczenie roślin to idealne warunki bytowania dla domowych pupili, które nie powinny całego życia spędzać w klatkach i terrariach.
Po piąte: poprawa mikroklimatu w domu i naturalne oczyszczanie powietrza
Ogród zimowy poprawia mikroklimat, regulując m.in. poziom szkodliwych zanieczyszczeń powietrza. Co więcej, pozwala on także redukować nadmiar wilgoci i zwiększyć poziom życiodajnego tlenu w całym domu lub mieszkaniu.